Amadigi di Gaula

Opera seria w trzech aktach

Muzyka: Georg Friedrich Haendel

Libretto: anonimowa adaptacja na podst. Antoine'a Houdar'a de Lamotte


Osoby

Amadigi di Gaula - mezzo-sopran (tenor altowy)

Dardano, książę Thracji - kontralt

Melissa, Czarodziejka - sopran

Oriana, księżniczka - sopran

Orgando, jej wuj - sopran (oryg. countre-tenor)

 

Streszczenie libretta

Czarodziejka Melissa kocha Amadigi, który jednak nie odwzajemnia tego uczucia. Amadigi bowiem jest zakochany z wzajemnością w pięknej księżniczce Orianie. W Orianie kocha się także Dardano  - kompan Amadigi'ego i Książę Thracji. O tym, że Dardano ma rywala w Amadigi'm dowiaduje się on zresztą już w pierwszej scenie. Melissa więzi Orianę w wieży, dostępu do której bronią płomienie, tak aby tylko nieustraszony wojownik, któremu bogowie przeznaczyli jej miłość mógł ją uwolnić.

Melissa pragnie odwieść Amadigi od zamiaru ratowania księżniczki, lecz nic nie może zmienić jego uczucia. Amadigi pokonuje płomienie i ratuje Orianę, lecz wiedziony zazdrością Dardano pomaga Melissie ponownie rozdzielić ukochanych i na powrót zamknąć Orianę w wieży.

Zdesperowanemu Amadigi ukazuje Melissa w magicznej fontannie wizję Oriany uciekającej z Dardano. Amadigi widząc to nie wierzy w niewinność Oriany i zarzuca jej niestałość przyprawiając ją o rozpacz, sam zaś próbuje popełnić samobójstwo, lecz ratuje go Melissa licząc wciąż na jego wzajemność w uczuciu.

Melissa teraz przygotowuje specjalne zaklęcie, na mocy którego Oriana będzie widziała Dardano jako Amadigi, zaś Amadigi nie będzie dostrzegał ani Oriany, ani Dardano. Oriana pyta Dardano (postrzeganego przez nią jako Amadigi) czym zasłużyła sobie na jego wzgardę, ten zaś odpowiada, że wstyd mu za poprzednie pomówienia i wyznaje jej gorącą miłość ("Tu mia speranza"), chociaż jest świadom, że uczucie Oriany jest uczuciem do Amadigi, którego ona w nim widzi.

W tym miejscu  akcja wyraźnie słabnie. Oto bowiem pojawia się "niewidzący" Amadigi i Dardano, chciaż Amadigi ich nie widzi, atakuje go. W efekcie pomimo "zaślepienia" Amadigi wychodzi z pojedynku zwycięsko, zabijając Dardano. Melissa szaleje z wściekłości ("Destero dall'empia dite") i przyzywając Furie więzi Orianę i Amadigi.

Melissa pragnie dla Amadigi śmierci, lecz nie może się zdobyć na zgładzenie ukochanego. Postanawia przedłużyć agonię kochanków wzywając z piekieł cień zabitego Dardano. Ten jednak oznajmia Melissie, że wolą bogów jest ochrona miłości Oriany i Amadigi. Melissa nie znajduje już w sobie mocy aby walczyć z tą parą i w desperacji przebija się sztyletem. Scena zmienia się na przepiękny pałac, wykreowany przez czarodzieja bogów -  Organda, który okazuje się być wujem Oriany. Oznajmia on  parze kochanków, że oto nadszedł kres ich kłopotów