Dziewczyna z Zachodu (La fanciulla del West)

opera w trzech aktach

Muzyka: Giacomo Puccini

Libretto: Guelfo Civinini i Carlo Zangarini na podstawie sztuki teatralnej The GirI of the GoIden West (Dziewczę ze Złotego Zachodu) Davida Belasco


Osoby

Minnie - sopran

Jack Rance, szeryf - baryton

Dick Johnson alias Ramerrez, bandyta - tenor

Nick, kelner w saloonie "Polka" - tenor

Ashby, agent spółki przewoźniczej "Wells Fargo"  - bas

poszukiwacze złota:

Sonora - baryton

Trin - tenor

Sid - baryton

Bello - baryton

Harry - tenor

Joe - tenor

Happy - baryton

Larkens - bas

Billy Jackrabbit, czerwonoskóry - bas

Wowkle, jego żona - mezzosopran

Jake Wallace, śpiewak - baryton

Jose Castro, Metys z bandy Ramerreza - bas

Pocztylion - tenor

 

Prapremiera: 10.12.1920, Nowy Jork (Metropolitan Opera)

Streszczenie libretta:

Miejsce i czas akcji: Kalifornia, 1849-1850, w okresie gorączki złota

Akt I

W saloonie "Polka" należącym do obozu poszuki­waczy złota mężczyźni spędzają swoje wieczory. Szeryf Rance, zakochany we właścicielce lokalu, Minnie, i agent Ashby przebywają właśnie w gospo­dzie. Poszukują bandyty Ramerreza. Minnie, jedy­na kobieta w osadzie, cieszy się powszechnym sza­cunkiem i udziela mężczyznom również nauk bi­blijnych. Wchodzi pocztylion i przekazuje Ash­by' emu telegram, w którym pewna Hiszpanka obie­cuje zdradzić kryjówkę Ramerreza. Pojawia się tak­że nowy gość, który przedstawia się jako Johnson z Sacramento. Minnie i Johnson przypominają so­bie swoje wcześniejsze spotkanie i dlatego także po­szukiwacze złota przyjmują przybysza przyjaźnie. Kiedy poszukiwacze złota opuszczają knajpę, Johnson dowiaduje się od Minnie, że oddali jej oni na przechowanie swój urobek tego kruszcu. John­son zakochuje się w Minnie i porzuca swój wcześ­niejszy plan zrabowania złota. Oboje umawiają się na noc.

Akt II

Minnie przygotowuje się w swoim pokoju na wi­zytę Johnsona. Gdy ten przychodzi, opowiada mu o swoim życiu, a Johnson sprowadza rozmowę na temat miłości. Oboje wyznają sobie namiętne uczucie. Kiedy Johnson chce wyjść, powstrzymują go trzy strzały przed oknem. Szeryf i trzech po­szukiwaczy złota odwiedzają Minnie. Johnson ukrywa się. Szeryf boi się o Minnie: nieznany, ob­cy Hiszpan jest poszukiwanym bandytą Ramerre­zem. Minnie wysyła mężczyzn w pościg, ale i John­sonowi każe odejść. Ten wychodzi i zaraz za drzwiami zostaje trafiony kulą. Minnie, czując przypływ miłości, ukrywa rannego na poddaszu. Ale kropla krwi zdradza Johnsona powracającemu szeryfowi. Minnie proponuje, by o losie Johnsona zadecydowała partia pokera między nią a szeryfem. Minnie wygrywa partię, grając znaczonymi kar­tami.

Akt III

Na leśnej polanie część poszukiwaczy złota cze­ka na innych; wszyscy oni polują na bandytę Ramerreza. Rozchodzi się pogłoska, że znów udało mu się uciec. W końcu pojawia się Ashby ze związanym Johnsonem. W momencie, gdy założono mu już pętlę stryczka, przyjeżdża konno Minnie i wykorzystując zaskoczenie, z odbez­pieczonym pistoletem staje przed Johnsonem. Grozi, że zabije jego i siebie, jeżeli nie zostanie on uwolniony. Przypomina, co jej zawdzięczają. Mężczyzn powoli ogarnia wzruszenie i są gotowi ułaskawić Johnsona. Minnie i Johnson opuszczają kraj, by rozpocząć nowe życie w innym miejscu.