Manon Lescaut

dramma lirico w czterech aktach

Muzyka: Giacomo Puccini

Libretto: Marco Praga, Domenico Oliva, Luigi Illica, Giuseppe Giacosa, Giulio Ricordi na podstawie powieści Histoire du Chevalier Des Grieux et de Manon Lescaut (Historia kawalera Des Grieux i Manon Lescaut) autorstwa Abbé Prévosta.


Osoby

Manon Lescaut - sopran

Lescaut, jej brat, sierżant gwardii królewskiej - baryton

kawaler Des Grieux - tenor

Geronte de Ravoir, królewski dzierżawca - bas

Edmondo/Edmund, student - tenor

Gospodarz - bas

Muzyk - mezzosopran

Baletmistrz - tenor

Latarnik - tenor

Sierżant strzelców - bas

Komendant marynarki - bas

Perukarz - rola niema

 

Prapremiera: 1.02.1893, Turyn (Teatro Regio)

Streszczenie libretta:

Miejsce i czas akcji: Francja i Ameryka Północna, druga połowa XVIII wieku

Akt I

Na placu przed pocztą w Amiens ludzie (między nimi kawaler Des Grieux) oczekują na przyjazd dyliżansu. Wśród przybyłych podróżnych znajdują się bogaty dzierżawca Geronte, sierżant Lescaut i jego siostra Manon. Mężczyźni udają się do budynku, natomiast Manon pozostaje sama. Des Grieux zakochuje się w dziewczynie od pierwszego wejrzenia. Rozpoczynają rozmowę i okazuje się, że Manon zgodnie z wolą ojca ma pójść do klasztoru. Tymczasem Edmund, przyjaciel Des Grieux, odkrywa, że Geronte chce uprowadzić dziewczynę. Des Grieux wyznaje Manon swoją miłość i prosi ją, by z nim uciekła. Podczas gdy studenci grą w karty odwracają uwagę Lescaut i Geronte'a, zakochani uciekają w pojeździe Geronte'a.

Akt II

Manon mieszka w pałacu Geronte'a w Paryżu, odkąd opuściła kawalera Des Grieux, gdy zabra­kło mu pieniędzy. Manon czuje się teraz znu­dzona zimnym przepychem i tęskni za gorącą mi­łością kawalera Des Grieux. Od swojego brata dowiaduje się, że kawaler ciągle jeszcze ją kocha. Z pomocą Lescaut spotykają się w pałacu Geronte'a, ale zostają zaskoczeni przez właściciela. Des Grieux nakłania Manon do ucieczki. Kiedy jednakże ta zbiera swoją biżuterię, przybywa straż zaalar­mowana przez Geronte'a. Manon zostaje oskarżona przezeń o kradzież, aresztowana i wtrącona do więzienia.

Akt III

Manon Lescaut zostaje skazana na deportację. Sta­rania Des Grieux, by uwolnić ją przekupując straż, nie powiodły się. Manon musi udać się statkiem do Ameryki. Podczas pożegnania sierżant wyrywa ją brutalnie z ramion Des Grieux. Kapitan statku interweniuje i pozwala Des Grieux towarzyszyć Manon w podróży.

Akt IV

Lubiąca zbytek Manon uwikłała Des Grieux w przestępstwo w Nowym Orleanie. Oboje muszą uciekaćz miasta. Na pustyni Manon pada z wyczerpania. Des Grieux na próżno szuka wody. W ostatnich słowach Manon jeszcze raz zapewnia go o swojej miłości i umiera w jego ramionach.