Anna Cymmerman - sopran

 Anna Cymmerman

Anna Cymmerman - sopran lirico-spinto - absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, wydział wokalno - aktorski w klasie prof. Delfiny Ambroziak. Jej recital dyplomowy odbył się w czerwcu 2000. Od sezonu 1999/2000 - solistka Teatru Wielkiego w Łodzi. 

Debiutowała partią Blanche w  Dialogach karmelitanek Francisa Poulenca w reżyserii Krzysztofa Kelma . Kreacja ta zauważona przez publiczność i krytykę zaowocowała nominacją do Nagrody im. Andrzeja Hiolskiego za najlepszy debiut. Nagrodę ufundowało Ogólnopolskie Towarzystwo Miłośników Opery "Trubadur" oraz Fundacja "Opera". 

W sezonach 1999/2000 i 2000/2001 uczestniczyła w czterech tournee po Niemczech, Austrii, Danii i Holandii z przedstawieniami Normy V. Belliniego, Zemsty nietoperza J.Straussa oraz koncertami Gala Strauss i Viva Verdi

W kwietniu 2000 zaprezentowała się w Stabat Mater K. Szymanowskiego w International Music Theatre w Chicago. Na początku sezonu 2000/2001 zaprezentowała się w partii Sylwii w przedstawieniu premierowym Księżniczki czardasza E. Kalmana oraz w partii Hanny w Wesołej wdówce F. Lehara. 

Z dużym powodzeniem Anna Cymmerman realizuje się w repertuarze musicalowym m. in. w Błękitnym zamku R. Czubatego jako Joanna. W roku 2001 prowadziła serię programów telewizyjnych, w których przeprowadzała wywiady z przedstawicielami środowisk artystycznych, naukowych i politycznych. We wrześniu 2002 zaśpiewała partię Elwiry w premierowym przedstawieniu Ernaniego G.Verdiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Rola ta została przyjęta z dużym uznaniem przez krytykę i publiczność. 

Anna Cymmerman uczestniczyła w kursach wokalnych prowadzonych przez Ingrid Kremling, Gwendolyn Bradley, prof. Ryszarda Karczykowskiego oraz Kałudi Kałudowa.

Opracowanie na podstawie materiałów nadesłanych przez p.Leszka Niesłuchowskiego