Jerzy Artysz - baryton

 

 

Śpiewak urodzony 18 listopada 1930 w Sochaczewie.

 

Studiował śpiew pod kierunkiem Marii Halfter i grę na skrzypcach w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Klasę śpiewu ukończył z wyróżnieniem w 1959. Studia wokalne kontynuował w Mediolanie u Marii Carbone-Rossini.

 

Jest laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych w Moskwie (1957), Tuluzie (1959) i Genewie (1960). Debiutował już jako student na łódzkiej scenie operowej, z którą związał się następnie na okres od 1958 do 1963. W 1964 został solistą Teatru Wielkiego w Warszawie. Po 26 latach rozluźnił swoje kontakty ze sceną warszawską, skupiając się na pracy pedagogicznej za granicą. W tym czasie wystąpił na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie gościnnie jako Jakub w Manekinach Zbigniewa Rudzińskiego. Współpracował także jako śpiewak i reżyser z Warszawską Operą Kameralną . W 1986 kreował partię Edypa w prapremierze opery Edyp i Jokasta Josepa Solera w Teatro Liceu w Barcelonie.

 

Jerzy Artysz ma w swoim  repertuarze najważniejsze partie barytonowe w dziełach muzyczno-scenicznych począwszy od wczesnego baroku, poprzez okres klasyczno-romantyczny aż po współczesność. 

Jerzy Artysz koncertował niemal w całej Europie. Śpiewał na scenach Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Włoch, ZSRR, a także w Izraelu, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, występował z wieloma znakomitymi śpiewakami. Wielokrotnie był gościem festiwalu Warszawska Jesień oraz wielu innych.

 

Ma w dorobku wiele nagrań. W 1994 nagrał dla wytwórni Harmonia Mundi oratorium Los Improperios Federica Mompou. Od pewnego czasu poświęca się głównie pracy pedagogicznej. W latach 1990-94 był dyrektorem artystycznym szkoły operowej w Barcelonie. Jest profesorem Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej w Warszawie. Prowadzi zajęcia pedagogiczne podczas Międzynarodowego Kursu Muzyki Oratoryjnej we Wrocławiu, Kursu Interpretacji Wokalnej w Konserwatorium Muzycznym w Tarragonie, a także w ramach Polsko-Niemieckiej Akademii Oratoryjnej (Gdańsk-Brema). Był również dyrektorem artystycznym Letniej Szkoły Operowej przy Teatrze Fortuny w Reus.

 

Zapraszany jest jako juror międzynarodowych konkursów wokalnych w Barcelonie, Bussetto, Genewie i Tuluzie. W 1995 przewodniczył jury II Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.

 

Jerzy Artysz jest laureatem Nagrody Związku Kompozytorów Polskich za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wykonawstwa i propagowania polskiej muzyki współczesnej (1980) oraz Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1981).

 

Działał zawsze w szerokim zakresie repertuaru. Śpiewał w operach staropolskich i klasycznych dziełach operowych, brał udział w premierach utworów współczesnych. Zawsze występował też na estradach koncertowych, w utworach kantatowo-oratoryjnych i w pieśniach z różnych epok. 

Repertuar Artysty obejmuje m.in. następujące partie:

 

- Jutro (Jozue); 

- Wozzeck (rola tytułowa); 

- Bramy Raju (Mnich), 

- Trojanki (Taltybios); 

- Dama Pikowa (Jelecki), 

- Eugeniusz Oniegin (rola tytułowa); 

- Peleas i Melizanda (Golaud); 

- Edyp (rola tytułowa); 

- Faust (Walenty); 

- Arianna (Minos); 

- Mistrz i Małgorzata (Piłat); 

- Pajace (Silvio); 

- Telefon (Ben); 

- Halka (Janusz), 

- Paria (Dżares); 

- Koronacja Poppei (Otton), 

- Orfeusz (rola tytułowa); 

- Don Giovanni (rola tytułowa), 

- Wesele Figara (Almaviva); 

- Ignorant i szaleniec (Ojciec)

- Opowieści Hoffmanna (cztery role); 

- La serva padrona (Umberto); 

- Czarna Maska (Perl). 

- Il Maestro di Musica  (Impresario); 

- Cyganeria (Marceli), 

- Madama Butterfly (Sharpless), 

- Tosca (Scarpia); 

- Dziecko i czary (cztery role); 

- Cyrulik Sewilski (Figaro), 

- Kopciuszek (Dandini); 

- Casanova (Branicki); 

- Manekiny (Jakub); 

- Narciso (rola tytułowa); 

- Sprzedana narzeczona (Kruszyna); 

- Król Roger (rola tytułowa); 

- Pimpignone (rola tytułowa); 

- Aida (Amonastro), 

- Don Carlos (Posa), 

- Falstaff (rola tytułowa), 

- Macbeth (rola tytułowa), 

- Traviata (Germont); 

- Holender Tułacz (rola tytułowa), 

- Tannhäuser (Wolfram), 

- Złoto Renu (Wotan), 

- Zmierzch Bogów (Gunther);