Renato Bruson - baryton

 

Ukończył konserwatorium w Padwie. Debiutował w 1961 roku

w Teatro Sperimentale w Spoleto jako hrabia di Luna w Trubadurze Giuseppe Verdiego. Od 1969 roku związany z Metropolitan Ope­ra w Nowym Jorku, gdzie występował między innymi w Tru­badurze Giuseppe Verdiego i w Łucji z Lammermooru Gaetano Donizettiego, a od 1972 roku - z Teatro alla Scala w Mediolanie (debiutował w Lindzie z Chamonix Gaetano Donizettiego, później śpiewał w Balu maskowym, Simonie Boccanegra, Don Carlosie, Ernanim, Nabuccu, Otellu i Rigoletcie Giuseppe Verdiego oraz w Łucji z Lammermooru Gaetano Donizettiego).

Renato Bruson występuje na wszystkich wielkich scenach, specjalizując się w operach Verdiego i Do­nizettiego. Począwszy od 1975 roku występuje w Royal Opera House Covent Garden w Londynie. Jego kreacje: Renata w Balu maskowym, Makbeta, Simona Boccanegry, markiza Posy w Don Carlosie, Jagona w Otellu czy Falstaffa przyniosły mu wielkie uznanie krytyki i publiczności. Jest także gwiazdą wiedeńskiej Staatsoper (1984r. - tytułowa partia w Simonie Boccanegra Giuseppe Verdiego pod batutą Claudia Abbado, 1987 r. - Jago w Otellu Giuseppe Verdiego, wspólnie z Placidem Domingiem i Anną Tomową-Sintow, pod batutą Zubina Mehty i ostatnio - hrabia Stankar w Stiffeliu oraz Montfort w Nieszporach sycylijskich). Inne jego wybitne role to: Arcykapłan w Samsonie i Dalili Camille'a Saint-Saënsa, baron Scarpia w Tosce Giacomo Pucciniego, Gili w Tajemnicy Zuzanny Ermanna Wolfa-Ferrariego.

W 1996 roku Renato Bruson wziął udział w realizacji Traviaty, przedstawianej podczas Salzburger Festspiele (dyrygował Riccardo Muti). Rok później, na otwarcie sezonu artystycznego w La Scali, również pod dyrekcją Riccarda Mutiego, artysta zaśpiewał tytułową partię w najnowszej inscenizacji Makbeta (wystąpili także: Maria Guleghina i Roberto Alagna).

W roku 2000 Renato Bruson występował między innymi w Wiedniu (Ernani, Nieszpory sycylijskie), w Madrycie (Otello), Tokio (Traviata), w Barcelonie, Monte Carlo i Weronie (Nabucco).

Rok 2001 rozpoczął, śpiewając w Operze Wiedeńskiej (Otello, razem z Jose Curą, Stiffelio, Nabucco) oraz wykonując partię Falstaffa w dziele Verdiego w Operze Turyńskiej. W kwietniu wraz z zespołem mediolańskiej La Scali wyjeżdża na tournee do Japonii, gdzie zaprezentuje się w partii markiza Posy w przedstawieniach Don Carlosa, którymi dyrygować będzie Riccardo Muti. W dalszych planach ma: występ w Operze Rzymskiej (Dwaj Foscari), w Teatro Colon w Buenos Aires (Falstaff) oraz w Rio de Janeiro (Traviata).

Artysta dokonał wielu nagrań dla wytwórni płytowych i stacji telewizyjnych.