BŁAŻEJ GREK - tenor

Urodził w 1965 roku w Poznaniu. W latach 1971-1983 śpiewał w Poznańskich Słowikach pod dyrekcją St. Stuligrosza, gdzie powierzano mu także partie solowe. W 1989 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu, na wydziale Wokalno - Aktorskim, pod kierunkiem doc. M. Kouby.

Jeszcze podczas studiów rozpoczął profesjonalną działalność koncertową. Na scenie operowej zadebiutował w roku 1986 partią hrabiego Almavivy w operze G. Rossiniego Cyrulik sewilski. W roku 1989 został zaangażowany jako solista do Teatru Wielkiego w Poznaniu. Dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i zagranicą (m.in. oratorium Mesjasz G.F. Haendla). 

Nagrał również kilka płyt, w tym Carmina burana C. Orffa dla angielskiej wytwórni EMI. Brał udział w dwóch filmach muzycznych, jak również w kilku prawykonaniach, m.in. światowa prapremiera oratorium F. Nowowiejskiego Powrót syna marnotrawnego i polskie prapremiery The Prodigal Son -B.Brittena, oraz Semiramida - G.Rossiniego. W roku 1996 wziął udział w Międzynarodowym Konkursie wokalnym im. R. Stolza, w Hamburgu (Niemcy), gdzie został laureatem nagrody publiczności. 

W swoim repertuarze posiada dzieła operowe takich kompozytorów jak: A.Borodin, P.Czajkowski, St.Moniuszko, W.A.Mozart, J.Strauss, G.Puccini, G.Rossini, G. Verdi. Wielokrotnie wykonywał również arcydzieła muzyki kantatowo - oratoryjnej. Od lat współpracuje z wieloma scenami operowymi w Polsce, jak również w salach koncertowych całej Europy.

Na podstawie materiałów Opery na Zamku w Szczecinie