Iwona Hossa-Derewecka - sopran

 

Iwona Hossa jest absolwentką wydziału Wokalno–Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie śpiewu prof. Ewy Wdowickiej – dyplom z wyróżnieniem (1998). Brała udział w licznych kursach wokalnych, prowadzonych m.in. przez: Helenę Łazarską, Leopolda Spitzera, Jerzego Marchwińskiego, Ewę Podleś, Sylwię Geszty, Ryszarda Karczykowskiego.

Jeszcze podczas studiów, w 1996 roku, zadebiutowała w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu partią Violetty w Traviacie G. Verdiego. Od 1996 roku jest solistką Teatru Wielkiego w Poznaniu (Straszny dwór S. Moniuszki – Hanna, Verbum nobile S. Moniuszki – Zuzia, Cyrulik sewilski G. Rossiniego – Rosina, Diabły z Loudun K. Pendereckiego – Philippe, Don Pasquale G. Donizettiego – Norina, i in.).

Solistka współpracuje również z Operą Narodową w Warszawie (partia Violetty w Traviacie G. Verdiego) oraz z Operą Szczecińską (partia Konstancji w Uprowadzeniu z Seraju W.A.Mozarta). Dwukrotnie brała udział w Festiwalu Operowym w Bydgoszczy (1997 Traviata i 1998 Uprowadzenie z Seraju), festiwalu operowym w Carcassone we Francji, w Wexford w Irlandii, Festiwalu Rossiniego w Pesaro.

Jest laureatką m.in. Konkursu Finalistów Międzynarodowych Konkursów Wokalnych Orfeo 2000 w Hanoverze. W roku 2001 otrzymała Medal Młodej Sztuki za osiągnięcia na scenach operowych. W marcu 2001 brała udział w cyklu przedstawień Un giorno di regno G. Verdiego w Bolonii z okazji setnej rocznicy śmierci kompozytora.