Izabella Nawe-Spychalska

 

"Piosenka dziecięca” nagrana w roku 1958 przez 15-letnią Izę BINEK była fonograficznym debiutem wokalnym solistki Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Zarejestrowane nieco później, z tym samym zespołem, kolędy stanowią wzruszające potwierdzenie właściwie obranej drogi, która przywiodła 24-letnią artystkę do Teatru Wielkiego w Łodzi. Tutaj Izabella NAWE zadebiutowała jako Gilda w operze „Rigoletto” G.Verdiego. W ciągu trzech sezonów zrealizowała kilkanaście partii, m.in.: Blonda („Uprowadzenie z Seraju” W.A.Mozarta), Łucja („Łucja z Lammermoor” G.Donizettiego), Małgorzata („Faust” Ch.Gounoda), Eurydyka („Orfeusz w piekle” J.Offenbacha), Adela („Zemsta Nietoperza”J.Straussa) i wiele innych.

Kolejny etap w karierze to kontrakt podpisany z Deutsche Staatsoper w Berlinie, gdzie Izabella NAWE otrzymała tytuł Kammersängerin i była przez 25 lat (1.08.1971-31.07.1996) pierwszym sopranem koloraturowym tej sceny. W 1978 roku nagrała, z towarzyszeniem Staatskapelle Berlin, płytę długogrającą zawierającą największe przeboje operowe na sopran koloraturowy. W swoim repertuarze, oprócz partii, które złożyły się na tę płytę, ma także wiele innych, m.in.: Anusia („Falstaff” G.Verdiego), Zofia („Kawaler Srebrnej Róży” R.Straussa), Olimpia („Opowieści Hoffmanna” J.Offenbacha), Despina („Cosi fan tutte” W.A.Mozarta), Clorinda („Kopciuszek” G.Rossiniego), Ptak Leśny („Zygfryd” z tetralogii „Pierścień Nibelunga” R.Wagnera), „Lukullus” P.Dessau, „Palestrina” H.Pfitznera, utwór sceniczny „Carmina Burana” C.Orffa, a także msze, oratoria i liczne pieśni.

Izabella NAWE śpiewała na operowych scenach Wiednia, Budapesztu, Lizbony, Lyonu, Brukseli, Hamburga, Monachium, Paryża, Lozanny, Sztokholmu, San Francisco, Tokio (tu powstały trzy filmy operowe: „Czarodziejski flet”, „Kawaler srebrnej różyt”, „Cyrulik Sewilski”).

Na początku lat 80-tych nagrała trzecią część tryptyku C.Orffa, za realizację której, Izabella NAWE otrzymała podziękowanie i wyrazy najwyższego uznania od kompozytora.

Za zasługi dla kultury Artystka otrzymała Niemiecką Nagrodę Państwową i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Aleksandra Nawe