Kałudi Kałudow urodził się w Warnie w 1953 roku. Studia wokalne ukończył w Akademii Muzycznej w Sofii w klasie śpiewu prof. L. Żableńskiej, doskonaląc następnie swój głos pod kierunkiem znanego śpiewaka operowego Nikoły Nikołowa. Zadebiutował w 1978 roku na scenie Opery w Sofii partią Alfreda w „Traviacie” G. Verdiego. Obecnie zaliczany jest do ścisłej czołówki tenorów. Kałudi Kałudow – artysta obdarzony szczególnie pięknym tenorem – z powodzeniem wykonuje liczne partie tenorowe z oper Verdiego, Pucciniego, Mascagniego, Bizeta, Ponchiellego, Gounoda, Leoncavalla. W swoim repertuarze posiada także szereg partii z dzieł oratoryjno – symfonicznych. Stale występuje na renomowanych scenach niemieckich, włoskich, francuskich, hiszpańskich, szwajcarskich, austriackich, kanadyjskich, amerykańskich, rosyjskich. Występował w wiedeńskiej Staatsoper i mediolańskiej La Scali. 

Do szczególnie interesujących wydarzeń artystycznych Kałudi Kałudow zalicza występy w Izraelu, gdzie przebywał na zaproszenie Zubina Mehty i pod batutą tego wybitnego dyrygenta śpiewał partię Radamesa w „Aidzie” G. Verdiego, a także wystąpił na koncercie jednego tenora. W roku 1998 artysta wystąpił na I Festiwalu Operowym w Tbilisi organizowanym przez znakomitego śpiewaka – Paatę Burchuladze, gdzie śpiewał z Michelle Melindą Crider, Stefanią Toczyską, Paatą Burchuladze i Renato Brusonem. 

Kałudi Kałudow regularnie występuje ze znakomitymi śpiewakami, m. in. z Marią Chiara, Mirellą Freni, June Anderson, Cheryl Studer, Juanem Ponsem, Renato Brusonem, Marą Zampieri. Współpracuje z takimi dyrygentami jak Claudi Abbado, Riccardo Muti, Zubin Mehta, Krzysztof Penderecki, Horst Stein, Fabio Luisi. Nagrywa dla takich firm jak Balcanton, Sony Classical, Decca, Naxos. Ma na swoim koncie liczne nagrania dla radia i telewizji w Polsce, Niemczech, Francji, Włoszech. Jest laureatem Złotej Płyty za album „O gwiazdo betlejemska” wydany w 1998 roku przez Polskie Radio Katowice. W czerwcu 1999 roku ukazała się płyta z pieśniami neapolitańskimi zatytułowana „Canzonetta”, a we wrześniu 2000 na polski rynek trafiła najnowsza płyta Kałudiego Kałudowa „Ave Maria”. 

Kałudow zajmuje się także działalnością pedagogiczną. W latach 1994-1995 prowadził kurs mistrzowski na festiwalu operowym w Savonlinnie, a we wrześniu 2000 w Warnie. W latach 1991, 1992 i 2000 występował na Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. Od 1992 roku jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il canto” w Cieszynie.