Marcin BronikowskiMarcin Bronikowski - baryton

Urodził się w 1968 r. Warszawie. Należy do najmłodszego pokolenia polskich śpiewaków operowych. Ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, a następnie Konserwatorium w Sofii (klasa prof. Rusko Ruskova), słynne z upowszechniania bel canta. Następnie doskonalił się w Accademia Rossiniana w Pésaro pod kierunkiem Alberto Zeddy oraz w mediolańskiej La Scali u Carlo Bergonziego.
Jeszcze jako student próbował swych sił w międzynarodowych konkursach wokalnych. W ciągu ostatnich lat zdobył następujące nagrody: III nagrodę w Vérviérs (Belgia), I nagrodę w Pampelunie (Hiszpania) i dodatkowo nagrodę specjalną za interpretację dzieł operowych (te nagrody przyznało mu jury pod przewodnictwem José Carrerasa), III nagrodę w Warszawie (I Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. St. Moniuszki, 1992), I nagrodę w Bilbao, wyróżnienie w Cardiff (BBC), w Jerozolimie (konkurs im. Bernsteina), III nagrodę w Pretorii (RPA), IV nagrodę w Oslo i I nagrodę w Helsinkach.
Marcin Bronikowski debiutował w wieku 24 lat na scenie Opery Narodowej w Sofii jako Figaro w "Cyruliku sewilskim" Gioacchino Rossiniego. Jego debiut w Teatrze Wielkim w Warszawie to Albert w "Wertherze" Julesa Masseneta (1994). Potem przyszły dalsze znaczące role: Dandini w "Kopciuszku" Gioacchino Rossiniego w Kapsztadzie, Strasburgu i San Sebastian; Papageno w "Czarodziejskim flecie" Wolfganga A. Mozarta w Sofii i San Sebastian; Figaro w "Cyruliku sewilskim" Gioacchino Rossiniego w Tel Avivie, Pampelunie i Madrycie; Walenty w "Fauscie" Charlesa Gounoda w Krakowie i Oviedo; Sharpless w "Madame Butterfly" Giacomo Pucciniego w Bilbao, Maladze i Deutsche Oper w Berlinie; Antonio w "Lindzie z Chamonix" Gaetano Donizettiego w Bilbao (gdzie partnerował słynnej Edicie Gruberovej, a artykuły w prasie hiszpańskiej były pełne zachwytu); Lescaut w "Manon Lescaut" Giacomo Pucciniego w Bilbao; Germont w "Traviacie" Giuseppe Verdiego, Escamillo w "Carmen" Georgesa Bizeta w Teatrze Wielkim w Warszawie, na festiwalu operowym w Macau (Azja) i w Hamburgu; Marcello w "Cyganerii" Giacomo Pucciniego w Bilbao, Bayerische Staatsoper w Monachium, na festiwalu z Bregenz, we Frankfurcie, na Majorce i w Macau; Hrabia Almaviva w "Weselu Figara" Wolfganga A. Mozarta w Atenach; Silvio w "Pajacach" Ruggiero Leoncavallo na festiwalu w Alicante; Enrico Ashton w "Łucji z Lammermooru" Gaetano Donizettiego w słynnym Teatro Euscalduna w Bilbao; Hrabia Nevérs w "Hugenotach" Mayerbera na festiwalu w Martina Franca; "Eugeniusz Oniegin" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie i wiele innych.

Marcin Bronikowski ma również w swym repertuarze pieśni i bierze udział w koncertach oratoryjnych. Współpracował na estradzie z tak znanymi orkiestrami symfonicznymi, jak: Orkiestra Filharmonii Holenderskiej, Izraelska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Radia i TV Hiszpańskiej (RTVE), Symphony of the Americas w Miami, Orkiestra Radia Bawarskiego w Monachium, MDR z Lipska, WDR w Kolonii, Wiener Symphoniker, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Opery Fińskiej, chór "Poznańskie Słowiki" i inne, wykonując m.in. "Göttingen Te Deum" Georga F. Haendla, "Pieśni wędrowca" Gustava Mahlera (którymi jako jedyny solista otwierał sezon koncertowy 1997/1998 w Tel Avivie), "Carmina burana" Carla Orffa, "Mszę 'Koronacyjną'" Wolfganga A. Mozarta, "Requiem" Gabriela Fauré'a; IX Symfonię Ludwiga van Beethovena, "Stabat Mater" Karola Szymanowskiego (w Semperoper w Dreźnie pod dyrekcją Marcello Viottiego) i wiele innych.
W 2000 r. jako pierwszy polski baryton debiutował na Scenie Królewskiej Opery "Covent garden" w Londynie partią Dandiniego w "Kopciuszku" Rossiniego.
Marcin Bronikowski jest jedynym polskim śpiewakiem operowym, którego José Carreras zaprosił do udziału w swoim koncercie charytatywnym z okazji 50-lecia UNICEFu. Koncert ten odbył się w warszawskim Teatrze Stanisławowskim w Boże Narodzenie 1996 roku. Występował także z powodzeniem w koncertach w Teatrze La Scala w Mediolanie, Teatro Monumental w Madrycie, z recitalami w Teatrze Bolszoj w Moskwie, na festiwalu Wratislavia Cantans, Festiwalu Schubertowskim i w Studio im. Lutosławskiego Warszawie oraz z recitalami i koncertami z orkiestrami w Miami, Haarlemie (Holandia), Tel Avivie, Jerozolimie, Kapsztadzie, Dublinie, Londynie, Livorno i na festiwalu w Kangasniemi (Finlandia).
Nagrał na płyty CD operę Gaetano Donizettiego "Maria Stuart" z Editą Gruberovą, Marcello Viottim i orkiestrą Radia Bawarskiego w Monachium oraz prawykonanie opery Gaetano Donizettiego "Il Paria" dla włoskiej firmy "Casa Bongiovanni".
Marcin Bronikowski ma także w swoim dorobku nagrania archiwalne dla Radia Bułgarskiego, II Programu Polskiego Radia, Radia Bawarskiego w Monachium, Radia Hiszpańskiego, Narodowego Radia Fińskiego, a także udział w wielu krajowych i zagranicznych programach telewizyjnych (m.in. w Belgii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Izraelu, Korei, Norwegii i RPA).