EWA MIKULSKA – kontralt

 

 

 

¦piewaczka, kontralt, solistka Warszawskiej Opery Kameralnej, wykonuje partie kontraltowe oraz altowo-mezzosopranowe. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ukończyła Wydział Wychowania Muzycznego (pedagogika, dyrygentura chóralna) oraz Wydział Wokalno-Aktorski w klasie ¶piewu prof.Wiesławy Maliszewskiej. Doskonaliła sw± sztukę wokaln± : jako stypendystka francuskiej fundacji Royaumont - „Centrum Głosu” pod kierunkiem wybitnego kontratenora Gerarda Lesne (w zakresie muzyki barokowej), a także pod kierunkiem Krystyny Szostek-Radkowej, Kałudi Kałudowa, Jerzego Artysza.

 

Debiutowała na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej podczas Festiwalu Mozartowskiego pierwszoplanow± parti± Giuditty w „Betulia Liberata” W.A.Mozarta.. W operze tej wykonała również partie : Venery w „Euridice”J.Peri'ego; Venery w „Ballo delle Ingrate”, Fortuny w „Powrocie Ulissesa”, Arnalty w „Koronacji Poppei” C.Monteverdiego; Fidalmy w „Potajemnym małżeństwie” D.Cimarosy, Pomponii w „Quo vadis” B.Matuszczak oraz Eurydyki w „Antygonie” Z.Rudzińskiego (prapremiery), partię altow± w scenicznym wystawieniu „Mesjasza” G.F.Haendla, III Damy w „Czarodziejskim flecie” W.A.Mozarta, Filipiewny w „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego, Miss Quickly w „Falstaffie” Verdiego, Isaury w „Tancredi” G.Rossiniego.

 

Brała udział w Festiwalach Mozartowskich w Warszawie, Wiedniu, Hadze i Madrycie, na warszawskich Festiwalach : Muzyki Staropolskiej, Monteverdiego, Oper Barokowych, I Festiwalu Oper Współczesnych, Bielańskich Festiwalach Polskiej Muzyki Sakralnej, Muzyczna Praga-2006; Festiwalach Muzyki Sakralnej w Gdyni, Festiwalu Muzyki Odnalezionej W Tarnowie, Gaude Mater w Częstochowie a także na Międzynarodowych Festiwalach w : Bejrucie, Friedrichshafen, Guillestre Durance, Musiques en Devoluy, Le Moments Musicaux de Charance, Musiques Vocales de l'Europe de l'Est – Eygians, Savoie, Barcelonnette, Saison Musicale – Royaumont, Les Mardis de l'Orgue- Gap; reprezentowała Polskę z ramienia Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Kultury na Fetiwalu - Carthage 2000 w Tunezji, a także reprezentowała Polskę w ramach Sezonu Polskiego we Francji 2004 wykonaniem partii Dalili w „Samson i Dalila” C.Saint-Saensa (Lusarches, Paryż) oraz w ramach programu Polska-Niemcy 2005 wykonała w Berlinie partię altow± w „Magnificat” M.J.Żebrowskiego. Występuje w wielu zagranicznych tournee operowych, m.in.: Francja, Niemcy, Hiszpania, Holandia, Liban, Japonia oraz w licznych koncertach kameralnych i oratoryjno-kantatowych w Polsce i za granic±.

 

Nagrywała dla radia i telewizji, m.in. prawykonanie „Da Pacem Domine” M.Jasińskiego (TVP 2) oraz „Stabat Mater” Vivaldiego i Pergolesiego (Polsat, TV Polonia); ma na swym koncie również nagrania płytowe m.in. „Pie¶ni” F.Chopina (Dux), „Kantaty” Telemanna (Dux-nominacja do nagrody „Fryderyki 1999”), „Gaude Mater-Da Pacem Domine” M.Jasińskiego (Acte Prealable-nominacja do nagrody „Fryderki 2000”) i inne. W czerwcu 2006r.została nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ODZNAKˇ ZA ZASŁUGI DLA KULTURY POLSKIEJ. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym warszawskiej formacji wokalno-instrumentalnej „CANTORES VARSOVIENSES, z któr± wystepuje w licznych koncertach w Polsce i za granic±. Jest również członkiem Warszawskiego Oddziału – Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz prezesem warszawskiego stowarzyszenia „Cantores Varsovienses”.