Piotr Nowacki - bas

 

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi. Rok przed ukończeniem studiów zdobył I nagrodę w Konkursie Moniuszkowskim w Warszawie, a równolegle z dyplomem powtórzył sukces - tym razem w Kudowie. Na Konkursie im. Adama Didura w Bytomiu zdobył III nagrodę. Następny rok przyniósł wokaliście I nagrodę w Konkursie im. Jana Kiepury w Krynicy.

Sukcesy odniesione w kraju wkrótce otworzyły przed artystą drzwi Teatro alla Scala w Mediolanie, gdzie zadebiutował tytułową rolą w operze M. Rimskiego-Korsakowa Baśń o Carze Sałtanie (1987). Ponownie wystąpił w La Scali w następnym sezonie artystycznym.

W 1989 roku został laureatem Konkursu im. Luciano Pavarottiego w Filadelfii. Sukces ten zaowocował zaproszeniem artysty do wykonania partii Wurma w operze G. Verdiego Luisa Miller,wystawionej w Operze Filadelfijskiej (rolę Rudolfa kreował w tym przedstawieniu Luciano Pavarotti). Artysta występował również w Waszyngtonie wraz z National Philharmonic Orchestra pod dyrekcją M. Rostropowicza, wykonując partię króla Dodona w operze M. Rimskiego-Korsakowa Złoty Kogucik. Również w 1989 roku z tą samą orkiestrą (także pod dyrekcją M. Rostropowicza), wziął udział w Festiwalu im. Pablo Casalsa w Puerto Rico.

Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych (1990) występował w przedstawieniach organizowanych przez Królewską Operę w Brukseli. Artysta brał także udział w realizacji dwóch filmowych oper G. Rossiniego. Obecnie jest solistą Teatru Wielkiego w Łodzi.