Danuta Nowak-Połczyńska - mezzosopran

 

W 1992 roku ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie śpiewu prof. Ewy Wdowickiej. Juz podczas studiów rozpoczęła działalność koncertową współpracując z Chórem Chłopięcym Polskie Słowiki i Teatrem Wielkim w Poznaniu. Koncertowała we Francji, Belgii, Holandii i Hiszpanii. Brała udział w licznych festiwalach; m.in. w Nantes, Lockeren, Grass i Xanten. Zagrała jedną z głównych ról w filmie A miał być musical wg Gril Crazy G. Gershwina. W 1994 roku zagrała królewnę w telewizyjnej bajce dla dzieci O dobrym, złym smoku. Nagrała na płytach CD Stabat Mater K. Szymanowskiego oraz Muzyka sacra S. Moniuszki.

Jest laureatką IV Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu oraz konkursu Ibla Grand Prix im. Belliniego na Sycylii.

Najważniejsze role to: Amneris w Aidzie G. Verdiego, tytułowa rola w Carmen G. Bizeta, Fenena w Nabucco oraz Magdalena w Rigoletto G. Verdiego. Współpracuje z Operą Dolnośląską we Wrocławiu, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Opera Krakowską i Teatrem Wielkim w Łodzi.