Katarzyna Oleś-Blacha - sopran

Katarzyna Oleś-Blacha w 2001 roku ukończyła z wynikiem celującym Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie. Od października 2001 r. pracuje jako asystent w Katedrze Wokalistyki AM w Krakowie.

Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali..W 1998 roku otrzymała pierwszą nagrodę na VII Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym w Powell River w Kanadzie, w kategorii młodych solistów poniżej 25. roku życia. Na VI Międzyuczelnianym Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju (2000) otrzymała wyróżnienie; jest laureatką nagrody publiczności na VIII Międzynarodowym Seminarium Wokalnym w Beeskow k. Berlina (1999). Otrzymała nagrodę twórczą Miasta Krakowa (2000) oraz III nagrodę i nagrodę publiczności na Kursie Interpretacji Muzyki Włoskiej, prowadzonym przez prof. Ryszarda Karczykowskiego (2000). W sezonie 1999/2000 była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki.

Od 2001 związana z Operą Krakowską, gdzie debiutowała w partii Królowej Nocy w Czarodziejskim flecie Mozarta. Współpracuje również z Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Operą na Zamku w Szczecinie. Ma w repertuarze role: Małgosi w Jasiu i Małgosi Humperdincka, Hanny w Strasznym dworze Moniuszki, Olympii w Opowieściach Hoffmanna Offenbacha, Rozyny w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Adeli w Zemście nietoperza Straussa, a także partię solową w Mesjaszu Haendla. W swoim repertuarze ma też utwory oratoryjne Bacha, Purcella, Haendla, Mozarta, Orffa oraz pieśni Liszta, Straussa, Szymanowskiego, Strawińskiego.

Z zespołami Opera Nova w Bydgoszczy i Teatru Wielkiego w Łodzi odbyła kilka tournée po Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Holandii, Belgii. Prowadzi działalność koncertową w kraju i za granicą (m.in. w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, Katowicach, Stuttgarcie, Wolfsburgu, Innsbrucku, Linzu, Hannoverze, Berlinie, München, Regensburgu, Grazu).