Edyta Piasecka - sopran

Edyta Piasecka ukończyła wydział wokalno-aktorski na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu prof. Barbary Niewiadomskiej (1999 rok).

W 1996 roku zadebiutowała w Operze Krakowskiej partią Królowej Nocy w operze Mozarta Czarodziejski flet (pięć lat później w koprodukcji z Teatrem Wielkim z Budapesztu, rolę tę kreowała podczas tournée do Holandii). W 1997 roku została zaangażowana jako solistka do Państwowej Opery we Wrocławiu. W tym samym roku zdobyła I miejsce na Kursie Mistrzowskim dla śpiewaków operowych, prowadzonym przez prof. R. Karczykowskiego, a w 1998 roku nagrodę specjalną dla najlepszego głosu żeńskiego. Uczestniczyła w Promocji Polskich Talentów w Austrii (zakończonych koncertami w Eisenstadts -1998 i Baden -1999).

Podczas studiów w Akademii Muzycznej w Krakowie brała udział w wielu kursach mistrzowskich, m.in: Bachakademie w Stuttgarcie u prof. prof. A. Reynols, a także u A. Kaweckiej, Ch. Elsnera, A. Pears. Jako solistka Opery we Wrocławiu uczestniczyła w licznych tournée, m.in. w Belgii, Niemczech, Holandii. Od 1999 roku jest solistką Opery Krakowskiej, w której występuje w partiach: Rozyny w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Neddy w Pajacach Leoncavalla, Hanny w Strasznym dworze Moniuszki, tytułowej Łucji w Łucji z Lammermoor.

W sezonie 2001/2002 wystąpiła w roli Coraliny w Toreadorze Adama i rolę tę prezentowała również podczas tournée do Niemiec. Od 2002 roku współpracuje z Agencją Artystyczną "Silesia" w Katowicach. W 2003 roku zadebiutowała w Teatrze Wielkim w Warszawie rolą Hrabiny di Folleville w polskiej prapremierze Podróży do Reims Rossiniego, pod dyrekcją Alberta Zeddy, za którą zdobyła entuzjastyczne recenzje. W tym samym roku wzięła udział w Festiwalu Verdiowskim "Viva il canto" w Cieszynie, gdzie wystąpiła u boku Kałudi Kałudowa. Podczas Festiwalu "Sacrum Profanum" w Krakowie wzięła udział w koncercie oratoryjnym Carla Orffa Carmina burana, pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego. Była także gościem specjalnym koncertu "Last Night of the Proms in Cracow 2003" w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

W październiku 2003 roku zadebiutowała w Operze Krakowskiej partią Violetty w Traviacie Verdiego; w przedstawieniu tym artystce partnerował światowej sławy baryton - Andrzej Dobber. Była to rola, za którą Edyta Piasecka zebrała znakomite recenzje.

 

 

Na podstawie materiałów informacyjnych Opery Krakowskiej