Paweł Skałuba - tenor

 

W 1996 roku ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie prof. Piotra Kusiewicza.

W 1993 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Placido Domingo w Paryżu, jako jedyny Polak i najmłodszy uczestnik konkursu.Aktualnie jest solistą Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Debiutował na scenie operowej partią Ernesta w operze G. Donizettiego Don Pasquale (kwiecień 1996 roku - Opera Bałtycka w Gdańsku).

Kolejne sukcesy sceniczne przyniosły mu partie w operach Verdiego (Traviata- Alfred, Nabucco - Ismael, Rigoletto - Książe), G. Pucciniego (Madame Butterfly - Pincerton), S. Moniuszki (Straszny Dwór - Stefan, Flis - Franek). Ponadto posiada w swoim repertuarze tenorowe partie w operach Mozarta, Czajkowskiego.

Gościł na wielu festiwalach muzycznych zarówno w Polsce jak i w całej Europie. W 1997 roku z okazji obchodów 1000-lecia Miasta Gdańska, wystąpił w Watykanie w Bazylice Świętego Piotra, biorąc udział w koncercie pod dyrekcją Jerzego Katlewicza w obecności Papieża Jana Pawła II.

Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. Za dotychczasowe osiągnięcia otrzymał nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Został także stypendystą firmy YAMAHA.

Równolegle z działalnością sceniczną Paweł Skałuba prowadzi bogatą działalność koncertową, występując na estradach w kraju i zagranicą, wykonując pieśni, dzieła oratoryjne kompozytorów z różnych epok. Dokonał również wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, nagrał płyty CD z Capella Cracoviensis. W maju 2000 r. nagrał CD z kanonami S. Moniuszki (nominacja do nagrody Fryderyki za rok 2000).