Romuald Tesarowicz - bas

 

Jest solistą Opera de Paris Bastille, Teatro alla Scala, Opera di Roma, a także opery w Lyonie i Lozannie. Występuje na scenach operowych od 1980 roku.

Laureat II nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie Operowym im. Adama Didura w Bytomiu. W 1981 roku otrzymał Złoty Medal i nagrodę Roncorogniego na konkursie wokalnym "Voci Verdiane" w Busetto, Grand Prix i nagrodę publiczności XXI Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie Zdroju oraz II nagrodę na konkursie operowym w Barcelonie.

Debiutował w Operze Śląskiej w Bytomiu partią Skołuby w Strasznym dworze S. Moniuszki, później śpiewał główne role w Trubadurze, Nabucco G. Verdiego, Lunatyczce V. Belliniego, Czarodziejskim flecie W.A. Mozarta. Od 1983 roku był solistą Teatru Wielkiego w Łodzi śpiewając wielkie role w Żydówce J.F. Halévy'ego, Mefistofelesie A. Boito, Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego, Nabucco, Aidzie, Don Carlosie, Ernani G. Verdiego, Walkirii R. Wagnera, Łucji z Lammermoor G. Donizettiego. W 1986 roku śpiewał partie Griemina w Eugeniuszu Onieginie oraz Raimonda w Łucji z Lammermoor, podczas otwarcia Teatru Vittorio Emanuele w Messynie.

Brał udział w nagraniu płyty i filmu Cyrulik Sewilski dla włoskiej telewizji RAI, a w Paryżu dla "Erato Disque" w nagraniach opery Wojna i pokój. Pod jego dyrekcją nagrał również w Waszyngtonie płytę i głos do filmowej wersji Borysa Godunowa A. Żuławskiego. W Salle Pleyel w Paryżu pod batutą Rozdżestwieńskiego uczestniczył w wykonaniu Requiem G. Verdiego.

W Teatro alla Scala śpiewał Baśń o carze Sołtanie M. Rimskiego-Korsakowa, a w Waszyngtonie i Porto Rico Złotego Kogucika tego samego kompozytora. W 1998 roku na Festiwalu P. Casalsa śpiewał partie Nabucco, a w 1999 roku w Don Carlosie i Credo. W Operze Paryskiej wystąpił w Borysie Godunowie M. Musorgskiego oraz w operze Rigoletto G. Verdiego, w Lyonie w Luizie Miller, Aidzie,Trubadurze, Turandot pod dyrekcja Mauricio Areny, Siemona Byczkowa, Kenta Nagano.

Związany z Opera de Paris Bastille od momentu jej otwarcia w 1989 roku, występował w operach Wesele Figara W.A. Mozarta, Otello G. Verdiego, Benvenuto Cellini H. Berlioza, Dama Pikowa Czajkowskiego, Madame Butterfly, Turandot G. Pucciniego, Nabucco G. Verdiego, Salome R. Straussa. W Teatrze Wielkim w Warszawie brał udział w premierowym wykonaniu Fausta Ch. Gounoda i Halki S. Moniuszki.

Od wielu lat występuje na Festiwalu w Carcassonne. Z Krzysztofem Pendereckim występował w jego Te Deum i Pasji według Św. Łukasza, Requiem Polskim, 7 Bramach Jerozolimy Credo. Oprócz repertuaru operowego wykonuje pieśni, muzykę współczesną, a także repertuar oratoryjno-kantatowy.