Krystyna Tyburowska - sopran

 

Krystyna Tyburowska edukację muzyczną odbyła w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Już na pierwszym roku studiów zaproponowano jej pracę solistki w Operze Wrocławskiej. Występowała gościnnie na deskach teatrów operowych w Polsce, Niemczech, Włoszech, Szwajcarii, Austrii, Belgii, Czechach i Rosji, gdzie zyskała sławę wykonując swoje ulubione partie w Traviacie i Rigoletcie G. Verdiego oraz w Łucji z Lammermoor G. Donizettiego.

Obok współpracy z teatrami operowymi artystka prowadzi bogatą działalność koncertową (m.in recitale w Wiedniu, Grazu, Monachium, Norymberdze). Współpracowała z Nordwestfalische Orchester, śpiewając w oratoriach i koncertach muzyki popularnej. Ma w swoim dorobku płytę z ariami i duetami operetkowymi, utworami barokowymi oraz nagranie partii Micaeli w Carmen G. Bizeta. Nagrywała także dla rozgłośni Bayerische Rundfunk. Grała pierwszoplanowe role w filmowej wersji operetki Student żebrak C. Millöckera, opery Don Pasquale G. Donizettiego i Śmierć Don Juana R. Palestra.

Występowała na wielu festiwalach w kraju (Warszawska Jesień, Vratislavia Cantans, Festiwal Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, Festiwal im. J. Kiepury w Krynicy, Festiwal im. S. Moniuszki w Kudowie Zdroju) i za granicą (Festiwal Muzyczny w Berlinie, Festiwal Operowy w Bastii na Korsyce, Festiwal Operowy w Vaison la Romaine, Festiwal w Brnie). Szereg razy zdobywała nagrody publiczności. Od 1984 roku jest solistką Opery i Operetki w Krakowie. Współpracuje także z Operą w Pradze, Teatrem Muzycznym Roma, Teatrem Wielkim w Poznaniu i Teatrem Wielkim w Warszawie.

 

 

Na podstawie materiałów informacyjnych Opery Krakowskiej