Alicja Węgorzewska-Whiskerd - mezzosopran

 

Absolwentka klasy fortepianu Liceum Muzycznego w Szczecinie i Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Warszawie. Debiutowała na scenie wiedeńskiej Kammeroper; następnie otrzymała angaż w Neue Oper Wien, a także w Theater an der Wien, gdzie na zaproszenie Sekretarza Generalnego ONZ Kofi Annana wystąpiła, obok takich gwiazd mezzosopranowych, jak: Fiorenzo Cossotto i Grace Bumbry, w koncercie z okazji narodzin 6-miliardowego obywatela Ziemi.

W nagrodę za wygrany konkurs w Niemczech, śpiewaczka wystąpiła w głównej roli w światowej prapremierze opery Matthusa Kronprinz Friedrich, która transmitowana była na żywo w niemieckim radiu. Za tę rolę śpiewaczka zebrała znakomite recenzje. Z operą Kronprinz Friedrich odbyła tournée po Niemczech, występując m.in. w Bayreuth i w niemieckim pawilonie podczas wystawy światowej EXPO w Hannowerze.

Uczestniczka wielu międzynarodowych festiwali i gali operowych, m.in. prestiżowego festiwalu muzyki ludowej w Innsbrucku, "Donaufestwochen" w Wiedniu, a także gali operowej z okazji 750-lecia Bredy.

Współpracuje z teatrami operowymi w Wiedniu, Berlinie, Bayreuth, Monte Carlo. Występuje w tak prestiżowych salach koncertowych, jak Concertgebouw w Amsterdamie, czy berliński Konzerthaus.

Artystka dokonała nagrania ścieżki dźwiękowej do filmu "Wiedźmin", za którą otrzymała Złotą Płytę.

W Polsce występowała w łódzkim Teatrze Wielkim w tytułowej roli w Carmen Bizeta. Z tym spektaklem odbyła tournée w Holandii, występując w Amsterdamie, Rotterdamie oraz sławnym Lucent Danstheatre w Hadze.

Alicja Węgorzewska-Whiskerd obdarzona jest pięknym, pełnym brzmienia, silnym mezzosopranem, o bogatej skali barw; jej interpretacje są wyraziste i pełne pasji.