Wojciech Wentura - tenor

 

Urodzony w Tczewie muzyk, aktor, kompozytor, pianista a nade wszystko śpiewak operowy. Swoją przygodę ze sztuką zaczął od nauki gry na pianinie, w tczewskiej szkole muzycznej. W wieku 19 lat został laureatem I nagrody ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Sakralnej. Przez dziewięć lat był perkusistą Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej ZHP im. Stanisława Moniuszki. Uczestniczył w zajęciach teatralnych i grał w teatrze prowadzonym przez legendarnego reżysera Henryka Lemke. Występował również w teatrze Michała Spankowskiego, w roli pantomimicznej, co stało się inspiracją do wyreżyserowania pantomimy "Exodus" z muzyką Wojciecha Kilara, wystawionej w niemieckiej miejscowości Witten w 1991 roku. Był twórcą kabaretu "Kandelabr", w którym wystawiane były programy kabaretowe wzorem "Piwnicy pod Baranami". Przez wiele lat liderował tczewskiemu zespołowi rockowemu "Mocna Grupa", objeżdżając z koncertami całą Polskę. Napisał ponad 20 piosenek, które zespół na stałe miał w swoim repertuarze. W 1996 roku przeniósł się do Krakowa, gdzie współpracował z artystami m.in. "Piwnicy pod Baranami" czy "Loch Camelot".

Po licznych podróżach po Europie zafascynowany kulturą Włoch, a w szczególności muzyką operową, postanowił, za namową poznanych na kursach mistrzowskich znakomitych śpiewaków, zająć się śpiewem solowym. Artysta został obdarzony przez naturę wyjątkowej barwy tenorem i naturalną, fizjologiczną umiejętnością operowania głosem. Posiada w swoim repertuarze wiele słynnych arii operowych o wysokim stopniu trudności. Zachwyca publiczność nie tylko walorami swego głosu, ale również pełną ekspresji interpretacją wykonywanych arii. Niewątpliwie przyczynia się do tego doświadczenie zdobyte w kabaretach i teatrach klasycznych, awangardowych i pantomimicznych. Spotkanie z Wojciechem Wenturą to nie tylko doskonała muzyka, wykonawcy oraz prowadzenie koncertu ale również swego rodzaju wyreżyserowany spektakl muzyczny, przygoda z Operą i jej historią przedstawioną w zabawnej formie. To kompendium wiedzy o sławnych śpiewakach, anegdotach z nimi związanych. Opowieść o perypetiach bohaterów arii operowych i librettach przeplatanych ciekawymi informacjami o kompozytorach.

Artysta koncertuje w kraju i za granicą. W Krakowie 2 listopada 2007 roku zorganizował koncert poświęcony pamięci Luciano Pavarottiego, na którym przy akompaniamencie Michała Urbaniaka wykonał najsłynniejsze arie operowe i pieśni śpiewane przez tego artystę. Uświetnił swoimi występami między innymi: Charytatywny Bal Bursztynników 19 stycznia 2008 roku, wernisaż wystawy prof. Andrzeja Szadkowskiego - Art Systemy podczas targów Amberif, promocję książki Józefa Golca "Sopocki album biograficzny" w Krzywym Domku w Sopocie, zapraszany jest też na ekskluzywne bale i konferencje, które wzbogaca swoimi recitalami.

Wojciech Wentura jest pasjonatem i niestrudzonym popularyzatorem muzyki operowej. Jest autorem i inicjatorem projektów operowych, m.in. "Italian Bel Canto Show", „Spotkanie z Belcanto”, „150 lat z Puccinim” i wielu innych. Na koncie ma płytę solową „Wojciech Wentura Come il Cantante” (wyd. Active OnLine 2009) jak również tytułową rolę w filmie „Zemsta dr. La Morte” reż. Artur Tomczak.

Na stałe współpracuje z wieloma orkiestrami, kameralistami, pianistami i śpiewakami operowymi, z którymi wspólnie realizuje swoją pasję, tworząc ciekawe projekty artystyczne.
 

Na podstawie materiałów nadesłanych przez Wojciecha Wenturę
Oficjalna strona Artysty: www.wentura.com
Aktualizacja strony: wrzesień 2010