Aga WińskaAga Wińska 

(prawdziwe nazwisko: Agata Wiśniewska) urodziła się w Warszawie, w rodzinie muzyków. Ukończyła szkoły muzyczne I-go i II-go stopnia grając na fortepianie i flecie. Studia na wydziale wokalno-aktorskim warszawskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Urszuli Trawińskiej-Moroz ukoronowało otrzymanie Dyplomu z Wyróżnieniem w 1989 roku. Tutaj też, jeszcze w czasie studiów, debiutowała rolą Królowej Nocy w mozartowskim "Czarodziejskim flecie" na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej. Przedtem, jako najlepsza studentka uczelni artystycznych w Polsce, otrzymała Nagrodę-Stypendium Ministra Kultury i Sztuki (1986). Jest laureatką Pierwszej Nagrody (Grand Prix), Nagrody Oratoryjnej oraz Nagrody Specjalnej im. Alex de Vries na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Królowej Elżbiety w Brukseli (1988), a także Pierwszej Nagrody w Dziedzinie Operetki na Międzynarodowym Gaskońskim Konkursie Wokalnym we Francji (1999).Aga Wińska - Violetta

Występuje na liczących sięeuropejskich scenach operowych, m.in. w Wiedniu (Wiener Staatsoper - Theater an der Wien), Sztokholmie (Drottningholm Theatermuseum), Brukseli (Théâtre Royal de la Monnaie), Paryżu (Le Châtelet), Antwerpii (De Vlaamse Opera) jak i w teatrach polskich: w Szczecinie, Krakowie i Warszawie (Teatr Wielki). Śpiewa w renomowanych salach koncertowych Europy (Barcelona, Paryż, Berlin, Bruksela, Hanower, Oslo, Bergen), Ameryki (USA, Kanada) i Dalekiego Wschodu (Japonia, Chiny). Współpracuje z wybitnymi dyrygentami, bywa stale zapraszana przez czołowe europejskie festiwale muzyczne.

Artystka obdarzona jest szczególnie pięknym i rzadkim sopranem, tzw. koloraturą dramatyczną, co daje jej szerokie możliwości repertuarowe. Wielkie uznanie zdobyła śpiewając arcytrudną rolę Konstancji w mozartowskim ,,Uprowadzeniu z Seraju”. Wykonywała ją wielokrotnie w różnych krajach Europy. Dwukrotnie występy te doczekały się swojej wersji filmowej i ukazały nakładem firm Phillips i Virgin Classics.

 

Ostatnio coraz częściej wykonuje też partie liryczne. Jej bardzo rozległy repertuar obejmuje wszystkie epoki, style i gatunki muzyczne, wyjątkowym jednak zamiłowaniem Aga Wińska darzy utwory okresu romantyzmu i postromantyzmu.

Artystka prowadzi bardzo aktywną działalność koncertową – recitale, wieczory pieśni, koncerty muzyki kameralnej, koncerty z orkiestrami, oratoria… W swoim repertuarze posiada 17 pierwszoplanowych ról operowych i operetkowych, 28 sopranowych partii oratoryjnych oraz około 300 pieśni.

 

Jej występy zarejestrowane zostały przez stacje radiowe i telewizyjne wielu krajów (Polski, Belgii, Austrii, Szwecji, Francji, Niemiec, Luksemburga, Martyniki i Chin).

 

Artystka dokonała następujących nagrań płytowych: