Joanna Woś - sopran

 

Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi. W 1986 roku została laureatką Konkursu im. J. Kiepury oraz zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Bilbao.

Debiutowała w 1986 roku główną rolą w Łucji z Lammermoor G. Donizettiego. Do jej największych sukcesów należy główna rola w Traviacie G. Verdiego. W swoim bogatym repertuarze posiada także partie w operach W.A. Mozarta (Despina w Cosi fan tutte, Zerlina w Don Giovannim, Zuzanna w Weselu Figara, Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie), G. Donizettiego (Łucja z Lammermoor, Norina w Don Pasquale), G. Verdiego (Gilda w Rigoletto, Oscar w Balu maskowym), M. Rimskiego-Korsakowa (Szemachańska Królowa w Złotym Koguciku), K. Pendereckiego (Boleslaus w Królu Ubu). Swe doświadczenia artystyczne wzbogaciła o rolę w teatrze dramatycznym (Kwartet B. Schaeffera, Teatr Powszechny w Łodzi).

Wielokrotnie występowała za granicą, jeżdżąc na tournées z Teatrem Wielkim oraz przyjmując indywidualne zaproszenia. Śpiewała m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Francji i Luksemburgu. Współpracowała z teatrami byłej Jugosławii (Zagrzeb, Skopje, Sarajewo). Obecnie jest solistką Teatru Wielkiego w Łodzi i współpracuje z teatrami operowymi w Poznaniu, Warszawie i Krakowie.